spawn

Angela geri dönüyor!

Ama sandığınız yere değil. Spawn’ın yüzüncü sayısında Malebolgia ve yaratıcısı Gaiman’ın el ele verip katlettiği karakter, çizgi roman sayfalarına geri dönüyor. Ama Spawn’ı bırakın, Image Comics’e bile değil. Yeni adres, Marvel!

Spawn’ın dokuzuncu sayısında ortaya çıkan Angela karakteri, o sayıda konuk çizer olan Neil Gaiman tarafından çizilmiş ve yaratılmış (burası biraz şaibeli), daha sonra çizgi romanın devam eden karakterlerinden birisi olmasıyla Gaiman ile McFarlane’in davalık olmasına neden olmuştu.  Gaiman karakterin yaratıcısının kendisi olduğunu, yayınlandığı sürece kâra ortak olduğunu söylerken, McFarlane konuk çizer olarak yaptığı işin karşılığını aldığını iddia etti filan falan, bu hukuki mücadele Spawn #100’de Angela’nın öldürülmesine de önayak oldu.  2012’de varılan anlaşmada Angela’nın hakları Gaiman’a geçti.

Görünüşe göre Gaiman bu davalarla sadece takıntılı olduğu için uğraşmamış. The New York Times’ın haberine göre, çizgi roman dünyasına geri dönen Gaiman’ın Angelasını, Guardians of the Galaxy #5’de konuk oyuncu olarak görebileceğiz.