tricks

Klavye Ninjalığı 101

がくせい! Klavyenizdeki kullanmadığınız tuşları değerlendirme zamanı geldi! Peki ya sadece mouse tekerleğiyle ses açmaya/kısmaya ne dersiniz? Autohotkey adındaki süper program sayesinde Windows’daki çoğu işlemi tuş kısayollarına atayarak zaman kazanabilirsiniz.

Başlamak için yapmanız gereken ilk şey, Autohotkey’i indirmek. Kurulum bittikten sonra sistem çekmecesinde çalışan Autohotkey’e sağ tıklayıp, ‘Edit this script’i seçtiğinizde, karşınıza Autohotkey’in kendi dilinde yazılmış AHK dosyası çıkıyor. Bir AHK script’i yazmak için öyle programlama dili felan bilmenize gerek yok, yapısı cidden çok basit. Şu sayfada biraz zaman harcayarak kolayca kendi script’lerinizi yazabilirsiniz. Script’inizi yazıp kaydettikten sonra tekrar AHK simgesine sağ tıklayıp ‘Reload this script’ demeyi unutmayın.

Ben örnek olarak kendi kullandığım script’lerden ikisini paylaşıcam:

İlk yazdığım fonksiyon gerçekten çok basit. Ben bi’ laptop kullanıcısıyım ve fn’li tuş kombinasyonlarından, medya tuşlarından felan nefret ediyorum. O yüzden bir tuşa basılı tutarken mouse tekerleğini çevirerek ses açıp kısabileceğim bir fonksiyon yazdım.

+WheelUp::Send {Volume_Up}
+WheelDown::Send {Volume_Down}
+Mbutton::Send {Volume_Mute}

Burada +, shift tuşunu temsil ediyor. Siz isterseniz bunun yerine winkey(#), Ctrl(^) veya alt(!) kullanabilirsiniz. Ayrıca shift’e basarken mouse tekerleğine tıklamak da mute komutu gönderiyor.

Diğer fonksiyonu ise, neredeyse hiç kullanmadığım Caps Lock tuşumu daha işlevli bi’ hale getirmek için yazdım; Winamp’ı kontrol etmek için. Fonksiyon, Caps Lock’a bir kere bastığımda shuffle yapıyor, iki kere bastığımda pause, üç kere bastığımda ise bir önceki şarkıya geçiyor. Evet.

Bu fonksiyon diğerine göre biraz daha komplike. HotKeyIt’in yazdığı Rapidhotkey isimli başka bir script’i kullanıyor. Önce yapmanız gereken bu fonksiyonu indirip bilgisayarınızda bir yere kaydetmeniz ve bunu asıl script’ine dahil etmeniz, dahil etme işi de şu şekilde yapılıyor:

#Include C:\Program Files\AutoHotkey\Extras\Scripts\rapidhotkey.ahk

Daha sonra fonksiyonun kendisi geliyor:

$CapsLock::RapidHotkey("Shuffle""Pause""Prev",1,0.15,"1""1""1")

Shuffle:
Send {Media_Next}
return

Pause:
Send {Media_Play_Pause}
return

Prev:
Send {Media_Prev}
return

Caps Lock’u nadiren de olsa bazen kullanmam gerekebiliyor. Bu durumda Shift + Caps Lock yapıyorum, eskisi gibi çalışıyor.

さよなら!

  • http://milliways.co Ranxi

    Bu işi Ubuntu’da ayarlar kısmından yapabilmemizse gerçekten çok hoş.