scifi

Star Trek: Terran

engage...to Earth!

StarTrekTerranGüncelleme 3 Vee, ta-daa! Ortaya çıktı ki, Star Trek’in tekrar bir televizyon dizisi olmasını isteyen Alex isimli bir Trekkie, bunun için birşeyler yapması gerektiğini düşünmüş ve yapmış da. Yapmayı bitirdiğinde ortaya 58 sayfalık pilot bölüm senaryosu çıkmış.

Senaryo hem orjinal evrende, hem de J.J‘in yarattığı alt-evrende geçebilecek şekilde yazılmış. Ayrıca Alex yapımın sadece Trekkie’lerin değil, herkesin izleyeceği bir dizi olmasını istediğini söylüyor.

Star Trek: Terran senaryosu bizi 23. yüzyıl ortalarına götürüyor ve Starfleet, Federeration ve Birleşmiş Dünya hükümeti arasındaki ilişkiye tanık oluyoruz. Alex, Star Trek’in cafcaflı gelecek görüntüleri göstermekten çok, geleceği tahmin eden, gerçek olma ihtimali yüksek olan bir yapım olması gerektiğini söylüyor – ki çok haklı bu konuda. Ben de kesinlikle Star Trek’in science kısmının fiction’a göre daha ağır basması gerektiğini düşünüyorum.

Ama haksız  olduğu konu – bana göre – Dünya’da geçen bir Star Trek. Dünya‘da. Star Trek. Alex kendi yazısının FAQ kısmında buna değinmiş aslında. Adı “Star Trek” olan bir yapımın Dünya’da geçmesinin abes olup olmadığını soruyor ve cevaplıyor. Alex Star Trek’in sadece keşifle ilgili olduğunu, bunun uzayın, yıldızların keşfi olabileceği kadar, insanlığın da keyfi olabileceğini ayrıca Dünya’da geçen Family, The First Duty (TNG), Homefront, Paradise Lost (DS9), In the Flesh (VOY) gibi bölümlerin de olduğunu ve bunların kendisinin favori bölümleri olduğunu söylüyor. Bu kısma hiç ama hiç katılmıyorum. Ayrıca In the Flesh dışındaki bu bölümlerin hepsi süper bayık (tamam, belki Family de biraz iyi olabilir ama Picard’a olan hayranlığımdan sadece).

Alex ayrıca senaryosunda Star Trek’in mehşur monoloğunu Terran temalı olacak şekilde değiştirmiş:

(Birtakım yıldızlar, gezegenler arasından geçip Dünya’ya yaklaşıyoruz)
Earth. Birthplace of humanity.
Cradle of civilization. Beacon of
diplomacy.

Cesurca gittiğimiz yerin Dünya olduğunun ortaya çıkması – her ne kadar isim dolayısıyla böyle bir şeyi biraz beklesem de – keyfimi kaçırdı açıkçası.

Güncelleme 2 Site tekrar güncellendi. Tarih 9/18/13! Başka ipucu yok hâlâ.

Güncelleme 1 Site güncellendi. Tarih artık 9/1?/13. En geç perşembe günü cesurca nereye gittiğimizi öğreneceğiz.

Orjinal Yazı Elimizde bir gizem var. Birisi 21 Ağustos’ta startrekterran.com ve startrektv.com domainlerini kaydettirmiş. Sitelerin HTML kodlarında bir ipucu bulamadığım gibi, whois aramasından da birşey çıkmadı. Sitede hemen kafamın içinde Picard’ın sesiyle okuduğum “Boldly go.” cümlesi ve Eylül’ün bilinmeyen bir gününü işaret eden bir tarih var. Terran latince Dünya anlamına gelen Terra kelimesinden geliyor ve Star Trek evreninde insan ırkı veya Dünya’yla ilişkili şeyler için kullanılıyor. Ayrıca insanlığın bilimsel ilerleme yerine şiddete yöneldiği, Dünya’nın Qo’noS’umsu “Terran Empire” olduğu bir paralel evren de vardı serilerde.

Tv? Yeni bir seri mi? Yoksa bir fan-dizisi mi? Göreceğiz.